تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحــیم - شهریار پرهیزكار
به سایت ستاره طلایی خوش آمدید
Welcome To Gold Star

استاد شهریار پرهیزكار، در 25 مرداد ماه سال 1343 هـ.ش در شهر تهران دیده به جهان گشود. اشتیاق خود او به آموختن قرآن و نیز جوّ مذهبى خانواده، یكى از عوامل اصلى در گرایش قرآنى او شد. خود او مى گوید: میل و اشتیاق درونى به شنیدن نغمات روحانى، اعم از دعا و قرآن كه بویژه توسط مادرم در برخى مواقع به شكلى محزون تلاوت مى شد مرا ترغیب مى كرد. یكى از تفریحات كودكى من این بود كه گوشه اى مى نشستم و مسابقه اى قرانى براى خودم ترتیب مى دادم و خود را قارى تجسم مى نمودم و احساس مى كردم كه از من دعوت شده براى اجراى برنام....متن کامل در ادامه مطلب

 


استاد شهریار پرهیزكار، در 25 مرداد ماه سال 1343 هـ.ش در شهر تهران دیده به جهان گشود. اشتیاق خود او به آموختن قرآن و نیز جوّ مذهبى خانواده، یكى از عوامل اصلى در گرایش قرآنى او شد. خود او مى گوید: میل و اشتیاق درونى به شنیدن نغمات روحانى، اعم از دعا و قرآن كه بویژه توسط مادرم در برخى مواقع به شكلى محزون تلاوت مى شد مرا ترغیب مى كرد. یكى از تفریحات كودكى من این بود كه گوشه اى مى نشستم و مسابقه اى قرانى براى خودم ترتیب مى دادم و خود را قارى تجسم مى نمودم و احساس مى كردم كه از من دعوت شده براى اجراى برنامه و در شروع مسابقه باید من بخوانم بعد هم با یك لحن و وضعیت خاصى شروع مى كردم به خواندن و خانواده این را دیدند بیشتر توجه شان جلب شد و مرا به جلسات قرآن راهنمایى كردند، استاد شهریار پرهیزكار، در سال 1352 كه 9 سال بیشتر نداشت، با شنیدن پخش چند تلاوت زیبا از مسابقات جهانى در مالزى كه از طریق تلویزیون پخش مى شد، مجذوب تلاوت قرآن شد و بخصوص تلاوت استاد محمد تقى مرّوت كه رتبه نخست آن سال را در مسابقات مالزى را كسب كردند، بر او اثرى ویژه گذاشت و زندگى آینده اش در مسیر قرآن رقم زد.

 

آقاى شهریار پرهیزكار، روخوانى و روانخوانى و مباحث اجمالى در زمینه تجوید مقدماتى را در محضر استاد ادیب و تجوید و صوت و لحن قرآن كریم را همزمان در جلسات استاد مروت آغاز كرد. و سپس با راهنمایى استاد و مروت به جلسات درس استاد مولائى حضور یافت و بدین ترتیب، حفظ قرآن را نیز آغاز نمود. استاد پرهیزكار، اولین بار بصورت رسمى در مسابقات قرآنى كه در سال 1356 در مسجد لاله زار و در مقابله با رژیم طاغوت برگزار شد به تلاوت پرداخت در این مراسم كه بسیار با شكوه برگزار شد آیاتى از سوره مباركه یوسف را به زیبائى تلاوت كردند.

 

آقاى پرهیزكار پس از دریافت دیپلم در سال 1360، در دانشگاه شهید بهشتى تهران و در رشته كامپیوتر و نرم افزار تحصیل خود را آغاز كرد و مدرك كارشناسى را دریافت نمود. آقاى پرهیزكار در سال 1369 ازدواج كرد كه ثمره این ازدواج دو فرزند بنامهاى فاطمه و مهدیه است.

 

استاد پرهیزكار قرآن كریم را در طول سه سال در جلسات حفظ استاد مولائى از حفظ نمود او همچنین در بسیارى از مسابقات داخلى در كشور شركت كرده و رتبه هاى ممتاز كسب نموده است.

 

در سال 1362 در مسابقات بین المللى جمهورى سلامى ایران در حفظ 15 جزء رتبه نخست را كسب كرد همچنین در سال 1364 در حفظ 20 جزء رتبه دوم را در كشور عربستان بدست آورد در سال 66 هم استاد پرهیزكار در رشته حفظ كل قرآن در مسابقات بین المللى ایران شركت كرد و رتبه نخست را در این مسابقات از آن خود ساخت. او علاوه بر آن، در سال 71 نیز به رتبه نخست مسابقات كشور عربستان در رشته حفظ كل دست یافت. وى شیرین ترین خاطرات فراموش نشدنى خود را دستبوسى حضرت حضرت امام خمینى (ره) و تفقد و صمیمیت ایشان را با خود دانسته و خاطره دیگر را ورودشان به داخل كعبه پس از انجام مسابقات عربستان، در سال 66 مى داند.

 

دوره كامل تلاوت ترتیلى با صداى استاد پرهیزكار كه از سالها پیش و به بركت نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران ضبط شده است همه ساله از شبكه هاى مختلف رادیو و تلویزیون جمهورى اسلامى ایران پخش مى شود. كه بسیار مورد توجه دوستداران و علاقه مندان به قرآن قرار گرفته است. نوار كاست با تكرار تلاوت ترتیل با صداى استاد پرهیزكار براى علاقه مندان به حفظ قرآن كریم تدوین شده است و در دسترس علاقه مندان است. آقاى پرهیزكار مانند بسیارى دیگر از اساتید و صاحبظران امر تلاوت معتقدند كه قارى قرآن شایسته است در ابتداى كار از یك قارى مصرى برجسته تقلید كند و در این مرحله باید از هرگونه ابداع و ابتكار سبك نوین پرهیز كند او معتقد است پس از سپرى كردن این دوره مى توان سبكى نو، ابداع كرد به همین دلیل خود او نیز در ابتدا از مرحوم استاد عبدالباسط سپس مرحوم منشاوى و پس از آن از مصطفى اسماعیل تقلید نموده است. آقاى پرهیزكار به قاریان جوانى كه در ابتداى راه هستند سفارش مى كند كه در شنیدن تلاوتها براى یادگیرى توجه و دقت بالایى را مبذول دارند؛ یعنى بصورت تفننى به تلاوت گوش ندهند بلكه به تمام ظرایف و ریزه كارى هاى تلاوت قارى مورد تحقیق گوش بسپارند. استاد پرهیزكار تا كنون در جلسات مختلفى در سطح تهران و یا در دبیرستانهاى مختلف در زمینه اى قرآنى تدریس كرده اند ایشان هم چنین در دانشكده الهیات و معارف اسلامى دانشگاه تهران دو واحد درس آوا شناسى را تدریس نموده است. آقاى پرهیزكار در زمینه فعالیت هاى قرآنى خود در دوره هاى تربیت مربى قرآن، در سپاه پاسداران و تصمیم گیرى جلسات برخى از نهادهاى كشور حضورى فعال داشته است. او در طول 8 سال دفاع مقدس كه دل و جان نیروهاى رزمنده لبریز از معنویت بود، در ایامى كه مجاهدان این مرز و بوم با عشق به قرآن و اهل بیت (ع) لحظات را سپرى مى كردند حضور قاریان برجسته كشور در جمع آنان تأثیرى بسزا داشت، از این رو استاد پرهیزكار نیز مانند بسیارى از برادران قارى در جمع رزمندگان اسلام در جبهه هاى مختلف حاضر مى شد و با تلاوت آیات وحى دل و جان آنها را از عشق حق حیاتى دوباره مى بخشید.

 

آقاى پرهیزكار معتقد است كه حضور قرآن در جامعه موجب طراوت بخشیدن به زندگى مردم و ایجاد امید به رحمت پروردگار و در نتیجه ایجاد آرامش و ممانعت از انحرافات فكرى و اعتقادى در جامعه است. او در كنار انس با قرآن به مطاله نیز اهتمام مى ورزد و علاوه بر مطالعه تفسیرهاى قرآن به ترجمه كتاب در زمینه كامپیوتر پرداخته است. او كتابى نیز در زمینه حفظ قرآن به رشته تحریر در آورده است كه در این كتاب به نكات خاصى در زمینه حفظ قرآن كریم اشاره شده است. او علاوه بر اوقاتى كه در كنار سایر فعالیتها به خانواده اختصاص داد، به بسیارى از كشورها براى تبلیغ قرآن نیز سفر نموده است. از جمله این كشورها مى توان عربستان، لیبى، سوریه، مالزى، تانزانیا، و اطریش را نام برد كه در تمامى این كشورها تلاوتهایش مورد استقبال مسلمانان قرار گرفته است. آقاى پرهیزكار از اساتید؛ رفعت، شعشاعى، مصطفى اسماعیل و شعیشع به عنوان قاریان برتر پیشكسوت در كشور مصر یاد مى كند. او همچنین در میان اساتید حاضر در كشور مصر از اساتید: شحات محمد انور، اللّیثى و نعینع به عنوان قاریان برتر كشور مصر نام مى برد. آقاى شهریار پرهیزكار كه تا كنون بارها و بارها در مسابقات بین المللى در كشورمان و نیز در مسابقات بین المللى كشور مالزى به قرائت پرداخته است معتقد است كه: فعالیتهاى قرآنى در كشور باید از حالت ضعیف، پراكنده و غیر تشكیلاتى خاج شود و مورد توجه مسئولان قرار گیرد او همچنین به همدلى واقعى در میان عناصر قرآنى كشور به عنوان یكى از عوامل مهم براى گسترش فعالیتهاى قرآنى كشور نام مى برد او به دلسوزان مسائل قرآنى در كشور سفارش مى كند تا در موضعگیرى هاى خود همواره تمایلات معنوى را مدّ نظر بگیرند و از هرگونه نفسانى عمل كردن در این زمینه بپرهیزید او هم چنین از برگزارى مسابقات قرآن كریم در سطح داخلى به عنوان یكى از اقدامات مؤثر در زمینه نشر فرهنگ قرآنى یاد مى كند و معتقد است كه باید تشكیلات مستقل و منظمى در سازمان اوقاف باشد تا امر مسابقات قرآن سازماندهى شود.

 

وى در توصیه هاى خود به جوانان معتقد است كه فعالیت در امر قرآنى به یك اشتیاق و علاقه خاصى نیازمند است و صرف دوست داشتن را كافى نمى داند؛ باید عشق و علاقه در خود ایجاد كرد تا بتوان با این موتور محركه كه از درون ما را سوق مى دهد به سمت انس هر چه بیشتر با قرآن در این عرصه موفق باشیم.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به اشتراک بگذارید :

جمعه ششم فروردینماه سال 1389
نویسنده : محمد جواد  ,   ,  نظرات ( )


ارسال به دوستان
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools
تاریخ و ساعت
مترجم سایت
آمار وبلاگ

» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :

نظر سنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ چیست؟


Powerd By MIHANBLOG

ا