تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحــیم - محمدرضا پور زرگرى
به سایت ستاره طلایی خوش آمدید
Welcome To Gold Star

آقاى حاج محمدرضا پورزرگرى در 28 شهریور سال 1349 هـ.ش در شهر تهران و در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود. محیط مذهبى خانواده و اشتیاق پدر براى تربیت معنوى فرزندش، از همان آغاز بستر مناسبى براى فراگیرى قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن پدر در سحرگاهان، اشتیاق محمدرضا را براى تلاوت قرآن دو چندان ...متن کامل در ادامه مطلب


 

آقاى حاج محمدرضا پورزرگرى در 28 شهریور سال 1349 هـ.ش در شهر تهران و در خانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود. محیط مذهبى خانواده و اشتیاق پدر براى تربیت معنوى فرزندش، از همان آغاز بستر مناسبى براى فراگیرى قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن، فراهم ساخت و زمزمه تلاوت قرآن پدر در سحرگاهان، اشتیاق محمدرضا را براى تلاوت قرآن دو چندان ساخت. البته جدّه مكرمه او، اولین و مؤثرترین عامل در گرایش آقاى پورزرگرى به این راه بود. از دیگر عوامل تأثیر گذار در حیات قرآنى محمدرضا پور زرگرى، باید به استادان و مربیان دوره دبستان، بویژه استادش آقاى مصطفى اسلامى اشاره كرد. آقاى پورزرگرى از خاطرات خوش نخستین سالهایى كه در ایام كودكى در جوار حرم مقدس رضوى تلاوت آیات وحى را شنیده بود بسیار یاد مى كند و یكى از عوامل علاقه مندى خود به تلاوت قرآن را حال و هواى آن لحظات مقدس مى داند آقاى پورزرگرى از كلاس دوم ابتدایى در ساعات درس قرآن اشتیاق بسیار از خود نشان مى داد به همین دلیل نیز پس از پیروزى انقلاب اسلامى و آشنایى با استاد مصطفى اسلامى در دبستان علوى شماره 2 به این دبستان رفت و با اشتیاق، پشتكار و اهتمامى بسیار به تمرین و اجراى همخوانى قرآن كریم بر اساس تلاوت سوره حشر استاد عبدالباسط پرداخت.

آقاى محمدرضا پورزرگرى آموزش روخوانى قرآن كریم را در كلاس چهارم دبستان و زیر نظر استادش آقاى فتحعلى و آموزش مقدماتى تجوید و صوت و لحن را، زیر نظر استادش آقاى مصطفى اسلامى در كلاس پنجم ابتدایى به پایان رساند و پس از آن با حضور جلسات استاد محسن موسوى نكات تجویدى و صوت و لحن را در سطح بالاتر همراه با مفاهیم قرآنى فرا گرفت.

او همزمان با فراگیرى تجوید و صوت و لحن در جلسات درس آیت الله ضیاء آبادى و حجت الاسلام قرائتى به فراگیرى مفاهیم آیات قرآن كریم نیز پرداخت.

آشنائى با مؤسسه دارالتحفیظ قرآن كریم، نقطه عطفى در زندگانى قرآنى پورزرگرى شد. در همین مكان او با كلاسهاى آموزشى تجوید استاد محسن موسوى آشنا شد و در جلسات این استاد كه در بعد از ظهرهاى تابستان برگزار مى شد، بهره هاى فروان برد.

آقاى محمدرضا پورزرگرى نخستین بار در یكى از هیئتهاى مذهبى كه به همت آموزش و پرورش برگزار مى شد بصورت رسمى به تلاوت قرآن پرداخت. او همچنین نخستین بار در سال 1361 همراه با استاد على اربابى و جمعى از قاریان مؤسسه دارالتحفیظ قرآن كریم در تلویزیون به اجراى چند برنامه همخوانى پرداخت.

حاج محمدرضا پورزرگرى نیز در ابتداى كار تلاوت خویش همچون سایر قاریان به تقلید از قاریان مشهور مصرى نظیر استادان عبدالباسط، صیاد، على البنّاء و مصطفى اسماعیل پرداخت. او معتقد است كه مؤثرترین مسئله در زمینه تلاوت قرآن براى تمامى قاریان در ابتداى كار تقلید از استادان برجسته مصرى است.

آقاى پورزرگرى معتقد است كه قاریان تازه كار و كسانى كه در ابتداى امر تلاوتند باید علم تجوید را از مراحل ابتدایى تا سطوح عالى زیر نظر استادان، با دقت كامل فرا بگیرند و با یادگیرى ترجمه كلمات قرآن با مفاهیم آن آشنا شوند. او همچنین قاریانى را كه در ابتداى مسیر تلاوتند به یادگیرى صرف و نحو زبان عربى و نیز فراگیرى مفاهیم و تفاسیر آیات قرآن سفارش مى كند.

آقاى محمدرضا پورزرگرى در سال 1375 ازدواج كرد كه ثمره آن یك فرزند پسر است. او در مسیر زندگى قرآنى خود از همان آغاز به آموزش قرآن كریم به علاقه مندان پرداخت و از همان دوران تحصیل در دبیرستان، به تهیه و تنظیم جزواتى در خصوص آشنایى با قرآن، اقدام كرد. او همچنین در سال 1364 بصورت رسمى در دارالتحفیظ و علاوه بر آن تمام سالهاى دفاع مقدس را در پایگاه هاى مقاومت بسیج اقدام به برگزارى جلسات قرآن كریم نمود. آقاى پورزرگرى علاوه بر تدریس در زمینه هاى مختلف قرآن در برخى از مدارس تهران در حدود 15 سال به آموزش قرآن در حسینیه محبان الحسین (علیه السلام) پرداخت او همچنین در سال 1363 در مسابقات قرآن كریم كه سازمان تبلیغات اسلامى برگزار كرد رتبه سوم و در سال 1373 در مسابقات سراسرى قرآن كریم كه به همت سازمان اوقاف در سمنان برگزار شد رتبه نخست را از آن خود ساخت و در همان سال، در مسابقات بین المللى قرآن كریم كه در حسینیه ارشاد برگزار شد مقام نخست این دوره از مسابقات را كسب كرد.

در میان خانواده آقاى پورزرگرى باید به برادر بزرگوار او شهید حمید رضا پورزرگرى اشاره كرد. كه در زمینه هاى مختلف قرآنى فعالیت داشت. در محضر استاد مولوى فراگیرى نكات مختلف قرآنى پرداخته و چهره هاى فعال در زمینه هاى قرآنى به حساب مى آمد.

آقاى پورزرگرى در سالهاى 63 و 62 در ایام ریاست جمهورى حضرت آیت الله خامنه اى مدظله العالى، از جلسات درس تفسیر ایشان، بهره ها گرفت. در این جلسات كه صبحهاى جمعه در همان مكان ریاست جمهورى برگزار مى شد قاریان و علاقه مندان بسیارى حضور مى یافتند آقاى پورزرگرى نیز از جمله این مشتاقان بود كه در این جلسات در حضور آیت الله خامنه اى به تلاوت قران مى پرداخت و مورد تفقد و تشویق ایشان قرار مى گرفت.

او همچنین از قاریانى است كه همه ساله به همراه كاروان قاریان قران براى تبلغیغ به كشورهاى مختلف اعزام شده اند كه از جمله این كشورها مى توان به ماداگاسكار، اتیوپى، هند، سوره و افریقاى جنوبى، پاكستان، امارات، غنا، اردن، و انگلیس اشاره كرد.

آقاى حاج محمدرضا پورزرگرى علوه بر قرائت بر قرآن كریم و اجراى اذان به اجراى برجسته تواشیح و همخوانى در كشور است كه از سال 68 فعالیت خود را آغاز كرد.

آقاى پورزرگرى علاوه بر داورى مسابقات داخلى یكبار نیز در كشور هند در مسابقات سارسرى قرآن كریم كه در شهر حیدر آباد این كشور برگزار شد داورى كرده است.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به اشتراک بگذارید :

سه شنبه دهم فروردینماه سال 1389
نویسنده : محمد جواد  ,   ,  نظرات ( )


ارسال به دوستان
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools
تاریخ و ساعت
مترجم سایت
آمار وبلاگ

» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :

نظر سنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ چیست؟


Powerd By MIHANBLOG

ا